Ceny biomasy w Polsce i w Europie Ceny biomasy w Polsce i w Europie Ceny biomasy w Polsce i w Europie Ceny biomasy w Polsce i w Europie
  Nasi Partnerzy

ICHPW Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu

IEN Instytut Energetyki w Warszawie

IUNG Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach

  Bio-Debata


  Aktualności
Ceny biomasy w Polsce i w EuropieEnergetyka zawodowa skłonna jest płacić za biomasę według wartości energetycznej. Stosowany jest prosty przelicznik – jeśli średnia wartość energetyczna zrębków wynosi 19,36 GJ/t suchej masy to cena biomasy powinna pozostawać w proporcji do ceny miału węglowego (wg. jego wartości energetycznej) z poprawką na wilgotność.

Przy takim podejściu produkcja biomasy na plantacjach trwałych nie będzie dla rolnictwa opłacalna. W konsekwencji rośliny energetyczne będą nieatrakcyjne w produkcji.

Warunkiem koniecznym dla rozwoju baz surowcowych jest zapewnienie opłacalności ekonomicznej roślin energetycznych nie gorszej niż w przypadku zbóż uprawianych na analogicznych glebach. Jeśli warunek ten nie zostanie spełniony areał trwałych plantacji nie będzie rósł. Mamy tego przykłady w Szwecji.

Poza niedorozwojem rynku biomasy inny możliwy scenariusz, równie niekorzystny dla przemysłu, to eksport biomasy. Wszak koszty produkcji biomasy w Polsce są mniejsze niż w innych krajach Europy. Wynoszą one rocznie (€/ha): Polska - 235, Szwecja - 499, Północna Irlandia - 445 oraz Dania – 436 (wg. Rosenqvist 2004). Według tego samego autora ceny zrębków wierzby (€/MWh bez VAT): Austria – 16,5; Dania 17,0; Finlandia 9,8; Francja – 14,6, Niemcy – 8,6 oraz Szwecja 12,0.
 
Newsletter
  zamów nasz newsletter
  

Zrównoważona produkcja


(©) 2004-2010 Bio-Energia sp. z o.o.  Biznes Ludzie Pieniądze Biznes Forum Jan Kulczyk Kulczyk Holding Kulczyk Investments . . ochrona danych osobowych szkolenie z ochrony danych osobowych szkolenie GIODO audyt ochrona danych osobowych audyt ochrony danych osobowych kontrola GIODO zewnżtrzny ABI outsourcing ABI serwery dedykowane kolokacja kryteria zrównoważonego wykorzystania biomasy URE kryteria zrównoważonego rozwoju zrównoważony rozwój produkcji z biomasy safe harbor polska safe harbor compliance and self-certification safe harbor usa doradztwo abi witryna zgłoszona jako dokonująca