Kurs na atom i biomasę

Nasze publikacje ukazujące się w mediach.

Kurs na atom i biomasę

Postprzez Arek Wolski 28 wrz 2008, o 12:56

Autor: Prof. dr hab. Antoni Faber *

W dłuższej perspektywie nie da się uniknąć w Polsce rozwoju energetyki jądrowej, ale zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego jest tylko jednym z poważnych problemów, którym trzeba jak najszybciej stawić czoła. Drugim są zmiany klimatyczne ściśle związane z wytwarzeniem energii z kopalin, a powstrzymanie tych zmian wymagać będzie dużo bardziej zróżnicowanych środków zaradczych, niż sama energia z atomu. Im szybciej, tym lepiej.

Polskie zasoby węgla według niektórych szacunków mają wystarczyć jeszcze na około 100 lat wydobycia, czyli z grubsza licząc na 2-3 razy dłużej niż w innych krajach naszego kontynentu. O ile drastycznie nie wzrośnie krajowa konsumpcja energii. Wydaje się więc, że mamy czas na opracowanie lepszych metod wykorzystywania węgla do produkcji energii np. przez zgazowywanie. A przy okazji technik zgazowywania lub współspalania odpadów.

Mimo teoretycznych wyliczeń związanych z zasobami węglowodorów i węgla energetyka jądrowa musi rozwinąć się w Polsce znacznie szybciej. Po pierwsze szybka dekarbonizacja energetyki jest podstawowym warunkiem spowolnienia zmian klimatycznych, a po drugie trudno przypuszczać, że konsumpcja energii będzie malała i wiązać nadzieje na bezpieczeństwo energetyczne Polski z produkcją energii ze źródeł odnawialnych.

O produkcji energii słonecznej, czy morskiej trudno w naszej sytuacji w ogóle mówić. Należy też zapomnieć o spalaniu drewna z lasów i poszukać raczej sposobów na masową utylizację odpadów dla celów energetycznych. Z wiatraków będziemy mieć w najbliższym czasie około 2500-3000 MW, ale oczywiście muszą stać tam gdzie wieje, a w dodatku nastręczają sporo problemów technicznych. Pozostaje więc produkcja energii z biomasy pochodzącej z uprawy roślin energetycznych. Jest to priorytet na skalę światową, ale z całkiem innych powodów niż zapewnienie nam wszystkim bezpieczeństwa energetycznego.

Samowystarczalność energetyczna Polski nie wzrośnie dzięki biomasie bardzo wydatnie. Nie to ma być głównym celem jej produkcji i spalania. Gdyby Europa chciała zaspokajać tylko 10% swojego zapotrzebowania na energię ze spalania biomasy, to musiałaby przeznaczyć na ten cel 75% powierzchni gruntów rolnych, USA dla tej samej ilości energii już tylko 30% gruntów, a Brazylia tylko 9%. Oczywiście w związku z tym nie mielibyśmy na Starym Kontynencie co jeść, na co nie możemy sobie pozwolić. Europa jest malutka - średnio przypada w niej tylko 0,19 ha użytków rolnych na obywatela, a w Polsce 0,41 ha.

Wprawdzie Polska jest postrzegana jako potencjalnie duży producent biomasy (Ukraina, Francja, Niemcy, Polska), ale perspektywa ta związana jest głównie z koniecznością redukcji krajowych emisji gazów cieplarnianych, których jesteśmy znaczącym producentem ze względu na uzależnienie energetyczne od węgla (90% prądu otrzymujemy z węgla). Poza tym mamy relatywnie "więcej miejsca" na uprawy roślin energetycznych.

Dlaczego UE tak wielką wagę przykłada do ograniczenia zmian klimatycznych przez współspalanie biomasy z węglem? Większość ekspertów uważa, że problem zmian klimatycznych jest bez porównania ważniejszy (czytaj: kosztowniejszy), niż to na ile jeszcze wystarczy nam ropy, gazu, czy węgla. Na długo zanim zużyjemy całe zapasy weglowodorów może spotkać nas globalna katastrofa cywilizacyjna. Z jednej strony za 50 lat światowa populacja może powiększyć sie o kolejne 3 mld ludzi, którym trzeba będzie zapewnić czystą wodę, pożywienie, schronienie, środki transportu, energię elektryczną. Z drugiej strony ocieplenie klimatu spowoduje skurczenie się terenów przydatnych do zamieszkania, uprawy żywności, nie wspominając o masowych migracjach ludności oraz wymieraniu gatunków zwierząt i roślin. Warunki życia w krajach rozwiniętych ulegną co najmniej dramatycznemu obniżeniu. A przecież te same problemy znacznie bardziej dotkną ludność zamieszkującą kraje trzeciego świata.

Produkcja biomasy z roślin energetycznych i współspalanie jej z węglem, a być może także wykorzystanie odpadów, będzie do 2050 r. podstawowym sposobem ograniczania emisji gazów cieplarnianych (dwutlenku węgla, metanu i podtlenku azotu), a więc spowalniania zmian klimatycznych. Najprawdopodobniej po 2050 r. dojrzałe i opłacalne będą już przemysłowe technologie wychwytywania gazów cieplarnianych, choć nadal będą problemy z ich magazynowaniem (wyrobiska kopalniane, oceany, mineralizacja etc).

Aby uchronić nasze prawnuki przed kosztownymi i bardzo poważnymi konsekwencjami globalnego ocieplenia, musimy między innymi czym prędzej sięgnąć po energię atomową. Niezależnie od tego należy w trybie pilnym zająć się oszczędzaniem energii, redukcją emisji gazów cieplarnianych, przetwarzaniem odpadów na energię, a zwłaszcza wielkoobszarową produkcją biomasy. Szczególnie, że mamy w Polsce dość korzystne ku temu warunki w porównaniu do reszty starego kontynentu. Należy postawić na atom, a jednocześnie na biomasę.

* Prof. dr hab. Antoni Faber - pracownik Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, doradca naukowy firmy konsultingowej Bio-Energia specjalizującej się w organizacji i zarządzaniu wieloletnimi dostawami biomasy z produkcji rolnej dla energetyki zawodowej.

----

Ta wypowiedź jest odpowiedzią na dyskusję w Gazecie Wyborczej:
http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/ ... edny_.html
z pozdrowieniami
Arek Wolski
Specjalista ds. marketingu
Bio-Energia Sp. z o.o.
Arek Wolski
 
Posty: 9
Dołączył(a): 24 wrz 2008, o 04:04

Re: Kurs na atom i biomasę

Postprzez Kijow-Ukraina 24 kwi 2016, o 15:13

Ukraina.Olej rzepakowy 2,2 zl/litr + biomasa,tluszcze roslinne.Oferujemy w znacznych ilosciach 36tys.ton/rocznie nierafinowany,zimnotloczony olej z rzepaku CDRO 254ppm fosforu.Wysoka temperatura dymienia,odporny na jelczenie, naturalny z wyselekcjowanych upraw na wlasnym gospodarstwie.Tloczenie przy mechanicznym wyciskaniu na zimno 1L oleju z ok.3kg nasion.Posiada dobroczynne wlasciwosci kwasow omega-3,6,9.Nieoczyszczony marki,zolte kwiaty,czarne nasiona, makuch,sloma od producenta. Zapraszamy do wspolpracy wszystkich zainteresowanych. Telefon: +380505806241 (polsk.), E-mail: nieruchomosci@ukr.net Skype:IgorKijow
Europart,ul.O.Teligi 21,lok.24 Kijow 04060 Ukraina
Kijow-Ukraina
 
Posty: 12
Dołączył(a): 10 kwi 2016, o 11:14


Powrót do Bio-Energia w mediach

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości

cron